Bazen geçici dosyalar sabit diskinizde kalıcı olarak var gibi görünür. Windows 10 araçlarını kullanarak istenmeyen ve gereksiz dosyaları kaldırabilirsiniz.

Microsoft Windows 10 çalıştıran kişisel bir bilgisayarın sıradan kullanımı sırasında, kullanıcı etkinliği genellikle geçici dosyalar ve diğer unutulmuş içeriklerin oluşturulmasına yol açar. Bazı durumlarda, sözde geçici dosyalar, sabit disklerinizin köşelerinde ve korsanlarında, varlıklarının PC'nizin genel performansına gerçekten müdahale ettiği bir noktaya kadar birikmektedir. Bu sadece kişisel bilgisayar teknolojisinin nasıl çalıştığıdır.

Göreceli olarak pahalı olmayan yüksek kapasiteli depolama çağında, çoğu kullanıcı bu durumdan asla endişe duymayacaktır - depolama kapasitelerinin devasa bir geçici dosya birikimi ile kısıtlanmasından çok önce bilgisayarları yükseltecek veya değiştireceklerdir. Öte yandan, sorun yaşayan ve bu geçici ve gereksiz dosyaların tümünü periyodik olarak temizlemeniz gereken birkaç kullanıcı var.

Bu nasıl yapılır öğretici, Windows 10'un yerleşik araçlarını kullanarak istenmeyen içeriğin ve geçici dosyaların kişisel bilgisayarınızın sabit sürücülerinden nasıl arındırılacağını gösterir.

Genel olarak konuşmak gerekirse, geçici dosyalar, kullanımdan sonra silinmesi gerektiğinden, sonuç olarak belirtilir. Geçici dosya klasörlerinde bulunan en yaygın içerik, web tarayıcınız tarafından web gezintinize yardımcı olmak ve hızlandırmak için bir yol olarak görüntü, çerez ve yerel cihazınıza yüklenen diğer içerikleri içerir. Bu dosyaları silmek ve bilgisayarınızın sabit sürücülerinde yer açmak, Windows 10 Sistem Ayarları'nda bulunan belirli araçların kullanımını gerektirir.

Başlat Düğmesine tıklayın veya dokunun ve ardından sol gezinme menüsündeki Sistemler simgesine tıklayın veya dokunun. Sistem öğesini tıklayın ve ardından bu pencerenin soldaki gezinme bölmesindeki Depolama menüsü öğesini tıklayın.

windows-storage-sense-inside-1.jpg

Örneğimizde, yerel sabit diskte yeterli boş alan var, ancak durum sizin için önemli ölçüde farklı olabilir. Windows 10'un bu geçici dosyaları yönetmesini sağlamak için, bu ekrandaki düğmeye tıklayarak Depolama Algılama özelliğini açın.

Storage Sense çalışırken, gelişmiş ayarlarda değişiklik yapmak için otomatik olarak nasıl yer açacağımızı değiştir bağlantısını tıklayabilirsiniz.

windows-storage-sense-inside-2.jpg

İsterseniz geçici dosyaları yıllık, aylık, haftalık veya günlük olarak temizlemek için Depolama Duyurusunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, geri dönüşüm kutusundaki öğelerin ne sıklıkla silinmesini istediğinizi de belirleyebilirsiniz. Uygulamaları, PDF'leri veya diğer olası büyük dosyaları belirli bir klasöre indirmeye eğilimliyseniz, alanı boşaltmak için silmek istediğinizi de belirleyebilirsiniz.

Şekil A'da gösterilen diğer bağlantı, şimdi boş alan olarak etiketlenmiştir. Bu bağlantıyı tıkladığınızda, geçici olarak saklanan geçici dosya klasörleri ve diğer içeriklerin bir listesi (Şekil C), gelecekte belirli bir zamanda yapılabilmesi için Depolama Algısını beklemekten daha fazlasını kaldırabilirsiniz.

windows-storage-sense-inside-3.jpg

Gördüğünüz gibi, örnekte gösterilen Dosyaları kaldır düğmesini tıklatarak, yerel sabit diskimde ek bir 5.91 GB daha serbest kalırdım.

performans
Orada olması gerekmeyen dosyaların kullandığı 6GB'lık sabit disk alanına erişimi yeniden kazanırken, iyi bir fikir gibi gözükse de, performansta önemli ve hatta dikkat çeken bir iyileşme garanti etmez. Ancak, bilgisayar depolama durumunuzun özellikleri aşırı olabilir ve bu basit bakım işlemi kullanıcı deneyiminizi tamamen değiştirebilir. Kontrol etmek için zamanınızdan birkaç dakika geçmelidir.