IPhone, bağlandığınız ağların cihazınızı tanımasına yardımcı olan sabit bir MAC adresine sahiptir. Özellikle halka açık bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda, sizi cihazınızın MAC adresinden tanıyabilirler. İPhone'da MAC adresinizi değiştirmeden veya aldatmadan önce, cihazınızı jailbreak yapmadığınız sürece imkansızdı. Kimse bir hapishaneyi kırmayı önermiyor. Ancak, artık iPhone'unuzda iOS 14 kullanıcıları için MAC adreslerini taklit etmenin veya değiştirmenin daha kolay bir yolu var.

Bu yazıda, iPhone'da MAC adresini değiştirme adımlarında size yol göstereceğiz.

Apple, iOS 14 güncellemesini güvenlik ve gizlilik konusunda daha emin bir iyileştirme ile yayınladı. Bu nedenle, iOS 14 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız iPhone'unuz birçok yeni güvenlik özelliğine sahip olacaktır. Bunlardan biri, iPhone'un orijinal MAC adresini gizlemenizi sağlayan Özel Adres özelliğidir.

Wi-Fi bağlantısı için iPhone'da özel adresi etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, iPhone'unuz her zaman özel bir Wi-Fi MAC kullanacaktır. Böylece, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda gizliliğinizi garanti edebilirsiniz.

Yukarıdakilerin aksine, iPhone'da MAC adresini jailbreak olmadan nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Change-Mac-Address-on-iPhone-Steps.jpg

  • İPhone MAC adresini gizlemek istediğiniz Wi-Fi ağına bağlanın.
    Ayarları aç.
  • Wi-Fi'ye dokunun.
  • Bağlı Wi-Fi ağının yanındaki "i" simgesine tıklayın.
  • "Özel adresi" açın.
  • Wi-Fi ağına yeniden bağlanın.

Aynı Wi-Fi ağına yeniden bağlanırken, iPhone'unuz farklı bir MAC adresi kullanacaktır. Bu nedenle, iPhone'da MAC adresini kolayca gizleyebilir, yanıltabilir veya değiştirebilirsiniz. Bu, bir jailbreak veya herhangi bir üçüncü taraf hizmeti gerektirmez. İhtiyacınız olan tek şey, iOS 14 veya daha sonraki güncellemeleri olan bir iPhone.