Huawei bugün, onunla yeni bir yolculuğa başlamak için HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin akıllı telefonlarda resmi lansmanını duyurdu.

Şirket, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, işletim sisteminin HarmonyOS 2.0 versiyonunun beta versiyonunu piyasaya sürdüğünü, bu dönemde bazı akıllı telefon, tablet ve akıllı saatlerinin kullanıcılarına ulaşacağı için, başlangıçtan bu yana çalıştığı Android işletim sistemine alternatif olarak önümüzdeki dönemde kullanıcıların geri kalanı gelmeden önce geldiğini söyledi. .

Bu adım, çeşitli akıllı cihazlarında çalışan kendi işletim sistemine bağlı olarak, Çinli şirketin tarihinde büyük bir sıçrama olarak geliyor.

Bu adım Huawei tarafından, özellikle de buna karşı devam eden ABD yaptırımları ve çoğu Amerikan şirketinin bununla başa çıkmasını engellemesi nedeniyle zorunlu olarak kabul edilmektedir. Yaptırımlar nedeniyle kendisine sistem güncellemelerini vermeyi reddeden Android işletim sisteminden sorumlu Google da dahil olmak üzere Huawei'yi uzun yıllardır üzerinde çalıştığı işletim sistemini yaklaşık iki yıl bekledikten ve piyasaya sürdükten sonra ilerlemeye itti.


Kullanıcılar, resmi web sitesi üzerinden deneme sürümü ile sistemi deneyebilecek veya bir sonraki dönemde son sürümün gelmesini bekleyebilecekler.

 

HarmonyOS 2.0 Beta'yı denemeye uygun Huawei cihazları:
Huawei P40 (ANA-AN00)
Huawei P40 Pro (ELS-AN00)
Huawei Mate 30 (TAS-AL00)
Huawei Mate 30 5G (TAS-AN00)
Huawei Mate 30 Pro (LIO-AL00)
Huawei Mate 30 Pro 5G (LIO-AN00)
Huawei MatePad Pro (MRX-AL19)
Huawei MatePad Pro 5G (MRX-W09)
Huawei MatePad Pro Kablosuz (MRX-AN19)
HarmonyOS 2.0'ın Android uygulamaları için destek sağlayacağı ve tüm Huawei akıllı cihazları için birleşik bir platformu temsil edeceği dikkat çekicidir.

Ayrıca, kullanıcı arayüzü Android işletim sistemine dayalı EMUI 11'e çok benzer.

Huawei, sistemin ilk sürümünü iki yıl önce ortaya çıkardı ve o sırada telefonları değil, akıllı TV'leri ve diğer cihazları hedef aldığını söyledi, ancak ABD yaptırımları onu tüm cihazlarda çalışacak başka bir sürüm geliştirmeye zorladı.