Dün çevrimiçi lansman etkinliğinde söz verildiği gibi, Apple bugün mobil cihazları, TV kutuları ve giyilebilir cihazları için yeni yazılım güncellemeleri yayınladı. Bu nedenle, iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 ve watchOS 7 gibi desteklenen tüm cihazlarda kullanıma sunuluyor.

IOS 14, ana ekranlarınıza widget'ların yanı sıra tüm uygulamalarınızı kategorilere ayıran bir uygulama kitaplığı (buna "uygulama çekmecesi" demeyin) getirir ve ana ekranlarınızı karmaşadan kurtarmanıza olanak tanır. Bu, ilk sürümden bu yana iOS ana ekranındaki en büyük değişiklik. Ayrıca varsayılan tarayıcı ve e-posta uygulamalarını da değiştirebilirsiniz.

Gelen Aramalar ve Siri, eskisinden çok fazla ekran alanı kaplamayan yeni bir yerleşik kullanıcı arabirimine sahip oluyor ve resim içinde resim özelliğine sahip başka bir uygulamayı kullanırken bir video izleyebilir veya FaceTime araması yapabilirsiniz. App Clips, uygulamanın yalnızca gerekli kısımlarını indirirken, Mesajlar uygulaması artık kolay erişim için konuşmaları listenin en üstüne sabitlemenize izin veriyor.

Haritalar bisiklet yol tariflerini, elektrikli araç direksiyonunu içerir ve yeni kılavuzlar, şehirde ziyaret edilecek yerlerin seçilmiş bir listesini sağlar. Tam konumu değil, yalnızca yaklaşık konumu uygulamalarla paylaşmayı seçebilir ve uygulamanın mikrofon ve kamera kullanımı konusunda daha fazla şeffaflık elde edersiniz. Önümüzdeki yıldan itibaren, tüm uygulamaların izlenmeden önce kullanıcı izni alması gerekecek.

Karalama, herhangi bir metin alanına yazdığınızda el yazınızı otomatik olarak metne dönüştürür ve ayrıca silmek için çizebilir ve seçim için daire içine alabilirsiniz. IPadOS 14, elle yazılmış tarihleri, adresleri, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini de tanır ve bunları kolaylıkla kullanmanızı sağlar.

TvOS 14, HomeKit aksesuarlarıyla daha iyi entegrasyon, YouTube için 4K videolar desteği, geliştirilmiş çok kullanıcılı (şimdi Apple Arcade ve Game Center'da da çalışıyor) ve Resim İçinde Resim videosu sağlar.

WatchOS 7, uyku izleme, saat yüzü paylaşımı ve tabii ki bazı yeni saat yüzleri için uzun zamandır beklenen desteğe sahiptir. Artık tek bir uygulamanın birden fazla komplikasyonu destekleniyor ve Düşük Işık, bir uyku vakti rutini oluşturmanıza izin veriyor.

Uyku modu, Apple Watch ekranını otomatik olarak kapatır ve Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirir. Uyandığınızda, dokunsal bir alarm ve bir hava durumu raporu alırsınız. Elde yıkama tespiti de dahildir ve yeni adı değiştirilen Fitness uygulaması daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir (bu yıl içinde Fitness + lansmanı beklenmektedir).