Bugün Google, şaşırtıcı bir şekilde yeni Android 11 güncellemesinin en son sürümünü duyurdu, böylece Amerikan şirketi, web sitesinde bir basın bildirisi sipariş ettikten sonra Pixel 2 telefonlardan başlayarak Google Pixel telefon kullanıcılarına göndermeye başladı. Yeni güncellemenin en öne çıkan özelliklerini ortaya çıkardı.

Android sistemini bu yıl için güncelleyin ve geçmiş yıllardan farklı olarak diğer şirketlerin telefonlarına ulaşmasında bir gecikmeye tanık olmayacak. Xiaomi, Oppo, OnePlus, Samsung ve Realme, Google ile paralel olarak, son sürümü mümkün olan en kısa sürede başlatmak için bazı telefonlarına sistemin deneme sürümünü göndermeye başladı.

Bildirimler penceresi yeniden tasarlandı
Yeni Android güncellemesi, önemlerine göre gruplar halinde gösterileceği için bildirim penceresinde kapsamlı bir değişikliğe tanıklık edecek ve sohbet uygulamalarının bildirimleri ayrı bir grupta listenin üst kısmında ayrılacak. Sistemin son sürümlerini kullanan kullanıcılar, bildirim çubuğundan bildirim gönderen uygulama simgelerini gizleyebilecek ve her grubu kendi isteklerine göre özelleştirebilecekler.

Konuşmalar için yüzen baloncuklar
Facebook Messenger uygulamasının bir kullanıcısıysanız, sohbet başlıkları veya yüzen baloncuklar hakkında çok şey biliyorsunuzdur. Google bunları sistem içinde varsayılan olarak destekleyeceği ve geliştiricilere uygulamalarında yararlanmaları ve kullanmaları için API'ler sağlayacağından, bu baloncuklar yakında tüm sohbet uygulamalarında yer alacak. Şu anda, yeni özellik varsayılan Sistem Konuşmaları uygulamasında mevcuttur, Mesajlar ve Facebook uygulaması bu özelliğin kendi sürümünden vazgeçmiştir ve Android 11'de işaretlenen uygulamanın sürümünde yeni Google API'sine güvenmiştir.

Varsayılan ekran kayıt uygulaması
Telefonunuzun ekranını kaydedecek üçüncü taraf uygulamaları yok. Android 11'den başlayarak, sistem içinde telefon ekranını kaydetmeye adanmış, telefonun sesi, mikrofonu veya her ikisi arasında ses kaynağını seçme ve bildirim penceresinden kısayollar aracılığıyla kolayca erişilebilen varsayılan bir uygulama olacak.

Diğer cihazlarınızı tek bir tıklama ile kontrol edin
Çeşitli ev aletleri, akıllı ev cihazlarına dönüştürüldükten sonra birçok insanın hayatının bir parçası haline geldi ve bunları akıllı telefonlara bağlamak çok önemli hale geldi. Bu nedenle Google, telefona veya ağa bağlı diğer cihazların kontrolünü, güç düğmesini basılı tutarak erişilebilen yeni bir menüye aktarmaya karar verdi.

Akustiği kontrol edin
Sesten kimin sorumlu olduğunu belirlemek için artık telefonunuza bağlı her ses cihazının ayarlarına gitmenize gerek yok, böylece doğrudan bildirim penceresindeki Media Player kısayoluna gidip ses çıkışını seçebilirsiniz.

Kablosuz araç bağlantısı
Google, Android telefonlarını arabalara bağlamak ve telefon ekranını sistemin önceki birkaç sürümünden beri bu konuya ayrılmış bir arayüzle paylaşmak için Android Auto özelliğini sağladı. Android 11'in buraya getireceği yeni güncelleme, telefonu USB üzerinden bağlama zorunluluğunu ve özelliği kablosuz olarak etkinleştirme yeteneğini ortadan kaldıracak.

Uygulama izinleri üzerinde daha fazla kontrol
Google, yeni güncellemesinin kullanıcılarına, iki yeni adımla uygulamaların izinleri üzerinde daha fazla denetim sunacak. Birincisi, uygulamaya mikrofona, kameraya, konuma veya sensörün kullanımının sona ermesiyle ve hatta uygulamayı kapatmadan hemen sona eren diğer herhangi bir tek seferlik izinlere erişim izni verme yeteneği sağlamak olacaktır (uygulamayı kapatana kadar başka bir seçenek vardır). İkinci adım, uzun süre kullanılmayan uygulamalardan izinlerin otomatik olarak geri çekilmesidir.

 

İş telefonu kullanıcıları için daha iyi gizlilik
İşletmenizden aldığınız bir telefonunuz varsa ve bu ajans, telefonu kontrol etmek için tam yetkiye sahipse, Google, kişisel yaşamınızı iş hayatınızdan ve işletmenizin erişebileceği bilgilerden ayırmak için bir İş Profili oluşturmanıza izin verecektir.

Daha hızlı güvenlik güncellemeleri
Google, Google Play Hizmetleri güncellemeleri geliştirerek Android 11 kullanıcılarına daha hızlı güvenlik güncellemeleri vaat ediyor. Google, özellikle sistemi güncellemeleri gerekmediği, ancak telefon uygulamalarının bir güncellemesi olarak sunulduğu ve arka planda yer aldığı için, kullanıcının gizliliğini ve güvenliğini tehdit edebilecek tüm boşlukların doldurulmasını kolaylaştıracağına inanmaktadır.

Pixel sahipleri için daha fazla güncelleme
Pixel 2'den başlayarak, Google Pixel telefonlarının sahipleri, ekran görüntülerinde metin ve resim kopyalama yeteneği gibi bazı özel yeni güncellemeler alacak. Telefon arayüzü ayrıca bir dizi başka özellik ile birlikte ana sayfada uygulama önerilerini de gösterecektir.